Zadzwoń

+48 604 237 194

Kotły 5 klasy, czyli skuteczna walka ze smogiem

Ekologiczne kotły 5 klasy, a walka ze smogiem

Lubisz odetchnąć pełną piersią? Niestety to już niedługo może się skończyć – nadchodzi okres grzewczy, a wraz z nim smog, czyli zmora polskich miast. Z roku na rok problem ten staje się głośniejszy – rośnie liczba zmarłych od powikłań związanych ze smogiem, ludzie narzekają na samopoczucie i komfort życia. Ratunkiem na dłuższą metę jest wymiana urządzeń grzewczych na nowoczesne kotły 5 klasy. Bez tego typu działań mamy nikłe szanse na obniżenie emisji szkodliwych produktów spalania paliw.

Problem smogu w aglomeracjach miejskich

Aż około 80% Polaków pali w kotle zasypowym starej klasy, który nie mieści się w żadnych aktualnie obowiązujących w Unii Europejskiej normach emisji spalin. Aby tego było mało, wielu całkowicie świadomie do palenia używa śmieci, w tym plastiku. Powstaje wtedy smog, czyli zawiesina pyłów połączonych z mgłą, która dosłownie zasnuwa miasta na kilkadziesiąt metrów nad ziemią. Ze starych kotłów CO wydobywa się niekontrolowana ilość tlenków węgla, tlenków siarki oraz pyłów zawieszonych. Są one bardzo niebezpieczne dla osób starszych i dzieci, a w dalekiej perspektywie dla każdego z nas. Szacuje się, że w Polsce od smogu umiera rocznie ponad 40 tys. osób. Walkę z tym wstrętnym zjawiskiem powinniśmy zacząć wszyscy z osobna, każdy w swoim domu, wymieniając stary piec na kocioł 5 klasy.

Ekologiczne Kotły CO 5 klasy = walka ze smogiem

Zmiana przepisów związanych z emisją zanieczyszczeń była impulsem dla polskich producentów kotłów CO. Stare, budżetowe propozycje małymi krokami są wypierane przez kotły centralnego ogrzewania 5 klasy – urządzenia, które spełniają bardzo restrykcyjne obostrzenia w temacie emisji spalin. Ograniczenie to polega na kontrolowanym, zoptymalizowanym procesie dostarczania paliwa do kotła. Zapewniają to tzw. kotły CO z podajnikiem, czyli mechanizmem ślimakowym, który samodzielnie dozuje węgiel. Nowoczesne kotły z zasobnikiem przewidują palenie wysokowydajnym i oczyszczonym opałem, jakim jest ekogroszek. Takie paliwo jest znacznie mniej inwazyjne podczas spalania dla środowiska naturalnego, gdyż emituje ograniczoną ilość pyłów.

Inwestycja w nowoczesne kotły grzewcze nie musi być czymś wymuszonym. W wielu przypadkach użytkownicy nie są w ogóle świadomi, jakie szkody czynią środowisku poprzez złe praktyki grzewcze. Mowa tutaj o spalaniu śmieci oraz węgla bardzo niskiej jakości. Bardzo istotne jest również coroczne czyszczenie kotła CO po zakończeniu okresu grzewczego. Niepoprawna eksploatacja może być przyczyną gorszej wydajności kotła i wymusza na nas spalanie większej ilości opału. Nowe kotły 5 klasy to inwestycja na lata, z myślą o środowisku naturalnym i przyszłości nie tylko naszej, ale także naszych dzieci i wnuków.