Zadzwoń

+48 604 237 194

Kotły 5 klasy - jakie właściwości pieca warto znać przed jego zakupem?

Parametry techniczne, jakimi opisywany jest kocioł CO 5 klasy, mogą być skomplikowane dla zwykłego konsumenta. Co oznaczają dane certyfikaty, czym różnią się rodzaje paliwa do pieców grzewczych, wreszcie – czy kocioł CO spełnia zapisy ustawy antysmogowej? Przygotowaliśmy zatem kilka wartościowych wskazówek, dzięki którym nowy piec klasy 5 będzie optymalny i prawdziwie ekologiczny.

Kocioł 5 klasy – jak rozumieć to oznaczenie?

Podział na klasy pieców grzewczych obowiązuje od 2002 r. Wówczas mogliśmy znaleźć na polskim rynku kotły 1, 2 i 3 klasy. Rosnące wymogi ekologiczne, związane z niepokojącą emisją szkodliwych substancji do atmosfery i groźnym zjawiskiem smogu, doprowadziły do wprowadzenia kotłów klasy 4 oraz kotłów klasy 5 w 2012 r. Był to ważny moment dla rozwoju rynku kotlarskiego, gdyż wielu producentów musiało opracować całkowicie nowe, oszczędne i ekologiczne kotły 5 klasy, których zasada działania oraz zasilanie działało inaczej, niż dotychczas popularne piece zasypowe na węgiel.

Certyfikowane kotły 5 klasy

Kocioł CO 5 klasy, w który warto zainwestować, to urządzenie, które posiada certyfikat zgodności z wymogami normy PN-EN 303-5:2012. Wspomniany dokument klasyfikuje kotły grzewcze w zależności od poziomów emisji substancji szkodliwych oraz narzuca minimalną sprawność spalania. Kotły ekologiczne 5 klasy muszą spalać ze sprawnością na poziomie co najmniej 88% oraz mają bardzo niskie progi emisji pyłów, dwutlenku węgla oraz gazów organicznych.

To, czy piece CO 5 klasy są zgodne z normą może potwierdzić wyłącznie laboratorium badawcze z akredytacją PCA. Warto zatem precyzyjnie sprawdzić, czy producent kotłów 5 klasy przebadał swój wyrób, czy jedynie używa chwytliwej marketingowo nazwy. Piece 5 klasy bez certyfikatu nie uzyskują dofinansowania z programu rządowego.

Piece CO 5 klasy z EKOPROJEKT

Ecodesign to kolejny certyfikat jakościowy. Zgodność z Dyrektywą Unijną potwierdza, że kotły 5 klasy spełniają jeszcze bardziej restrykcyjne wymogi – są one poszerzone o poziom emisji tlenków azotu oraz o efektywność energetyczną kotła. Unia Europejska poważnie podchodzi do kwestii emisyjnych – według obowiązujących ustaw od 2020 r. wszystkie sprzedawane kotły CO 5 klasy w Unii Europejskie będą musiały spełniać zapisy dyrektywy EKOPROJEKT. To ostatni gwizdek – każdy polski producent kotłów 5 klasy oraz każdy, kto jeszcze nie zmienił swojego starego pieca, powinien przygotować się na nadchodzące zmiany!

Wymiana kotła CO – jakie korzyści z pieców 5 klasy?

Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście wspólna, niepodważalna korzyść ekologiczna, czyli czystsze powietrze wynikające z charakterystyki pieca grzewczego. W dalekiej perspektywie kotły 5 klasy to urządzenia ekonomiczne, które spalają efektywnie. Warto w tym miejscu za przykład podać kotły z podajnikiem, które pozwalają na optymalne wykorzystanie opału w okresie grzewczym. Do pomniejszych zalet możemy zaliczyć prawie całkowicie zautomatyzowaną pracę kotła CO oraz bardzo niską awaryjność tych urządzeń.