Zadzwoń

+48 604 237 194

Dobry piec na ekogroszek – pytamy fachowca jak dobrać odpowiedni kocioł CO

Dobry piec na ekogroszek – pytamy fachowca jak dobrać odpowiedni kocioł CO

Wszyscy chcemy mieć w domu ciepło i komfortowo. Chcąc zadbać o te rzeczy w okresie grzewczym, naszym zadaniem jest dobór odpowiedniego rodzaju ogrzewania. I choć powoli na popularności zyskują odnawialne źródła energii, to wciąż z dużym zaufaniem podchodzimy raczej do kotłów centralnego ogrzewania. Wśród nich wyróżniają się szczególnie kotły na ekogroszek. Solidne, ekonomiczne i względnie nieagresywne dla środowiska – to przepis na idealny zakup. Pytamy o poradę przedstawiciela firmy Kotły Białek z Pleszewa, wieloletniego producenta pieców grzewczych.

Dobry kocioł na ekogroszek, czyli jaki?

Każdy producent uzna, że jego kocioł na ekogroszek jest najlepszy, to oczywiste – śmieje się nasz konsultant z Kotły Białek. W rzeczywistości za dobry piec CO uznać należy taki, który został odpowiednio dobrany do naszych warunków. Uwzględnić trzeba metraż domu oraz stopień zaizolowania termicznego. Cena nie zawsze jest jedynym właściwym punktem odniesienia. Dobrym przykładem są popularne ostatnio kotły 5 klasy. Bardzo wielu producentów chwali się tego typu urządzeniami w swojej ofercie, ale nie wszyscy mogą wykazać się certyfikatami, które potwierdzają spełnienie poziomów emisji, które zapisane są w prawie unijnym.

Dlaczego warto palić ekogroszkiem – czy kocioł z podajnikiem się opłaca?

Ciężko przeliczyć wszystkie zalety na kwestię czysto ekonomiczne. Kotły z podajnikiem oraz zasobnikiem to gwarancja zautomatyzowanej pracy. Użytkownicy zyskują samodzielną kotłownie – po zasypaniu ekogroszku i odpowiednim ustawieniu sterownika, piec sam będzie ogrzewał dom bez konieczności doglądania nawet przez tydzień. Czysta, szybka i wygodna robota – za to właśnie polscy konsumenci cenią sobie kotły na ekogroszek z podajnikiem. 

Na uwagę zasługuje samo paliwo, jakim jest ekogroszek – zaznacza pracownik Kotły Białek. Jest to wysokowydajny, oczyszczony opał. Dozując go rozsądnie, np. w kotłach 5 klasy, spala się on bardzo efektywnie, generuje mało spalin i popiołów. Wysoka kaloryczność ekogroszku powoduje, że musimy go wykorzystać mniej, by wygenerować tyle samo ciepła, niż w przypadku tanich, kiepskiej jakości opałów. Należy jednak pamiętać, że liczy się dobre źródło ekogroszku. Kiepskiej jakości opał może uszkodzić kocioł CO, a także spala się szybciej, co niekoniecznie jest dobre dla domowego budżetu i dla środowiska naturalnego.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie kotła na ekogroszek?

Jeśli skorzystamy z usług dobrego producenta kotłów, to tamtejszy konsultant przeprowadzi nas przez proces doboru kotła szybko i intuicyjnie – zapewnia pracownik firmy Kotły Białek z Pleszewa. Jeśli jednak decydujemy się na całkowicie samodzielny zakup pieca grzewczego, np. w sklepie internetowym z kotłami CO, to warto wziąć pod uwagę przede wszystkim wymiary kotła. Na grafice ciężko zobrazować sobie gabaryty, a kupiony piec na ekogroszek może nam się wtedy zwyczajnie nie zmieścić do kotłowni. Inne parametry to min: rodzaj podajnika, rodzaj sterowania, sposób podawania paliwa itp.