Zadzwoń

+48 604 237 194

Co wybrać: kocioł na ekogroszek czy kocioł na pellet?

Co wybrać: kocioł na ekogroszek czy kocioł na pellet?

Szukasz odpowiedniego urządzenia do swojej kotłowni. Wybór powinien paść na jeden z ekonomicznych kotłów centralnego ogrzewania: zasilany ekogroszkiem lub pelletem. Te dwa typy kotłów CO przodują w wielu parametrach spalania i wydają się najrozsądniejszym wyborem, z korzyścią dla portfela oraz dla środowiska naturalnego. Rozpatrujemy je od strony ceny kotła, kaloryczności, emisji spalin itp. Zobacz, który kocioł CO najlepiej pasuje do Twojego domu.

Kocioł CO – cena opału, czyli czym bardziej opłaca się palić?

Jeśli chodzi o cenę jednostkową opału, to nie powinien być to argument, który pozwoli nam na prawidłowy dobór kotła. Piece z podajnikiem są funkcjonalne w obu przypadkach. Cena ekogroszku jest nieco wyższa od pelletu, ale w aspekcie opału na cały okres grzewczy są to różnice kilku procent. Bardziej liczy się poziom wysuszenia opału oraz jego jakość, a dokładniej mówiąc kaloryczność. Nawet jeśli kupimy jakościowy kocioł 5 klasy, a będziemy w nim palić opałem z wątpliwego źródła, wciąż będziemy grzać nieefektywnie.

Kaloryczność opału – kocioł z podajnikiem najefektywniejszy?

Chociaż mówi się sporo o wydajności opału, to zarówno ekogroszek, jak i pellet, dadzą kiepskie wyniki, jeśli stosujemy je w piecach zasypowych. Dopiero zakup kotła z podajnikiem i odpowiednie jego ustawienie poprzez sterownik może dać wyraźną poprawę jeśli chodzi o wydajność. Jeśli już posiadamy urządzenie grzewcze, które gwarantuje automatyzację i kontrolę procesu spalania, wówczas można pochylić się nad właściwościami opału. Tutaj zwycięża nieznacznie ekogroszek, który jako oczyszczony węgiel daje dobre wyniki na poziomie 25 MJ/kg. Oba typy kotłów CO z podajnikiem dadzą wyraźnie lepsze wyniki niż stare, zasypowe kopciuchy, jednak jeśli wziąć pod uwagę tylko parametr kaloryczności opału, szala nieznacznie przechyla się na korzyść kotłów na ekogroszek.

Produkty spalania – który kocioł CO jest bezpieczniejszy dla atmosfery?

Tutaj na prowadzenie wysuwa się zdecydowanie kocioł na pellet. Z tony tego opału wytwarza się zaledwie 5 kg popiołu, podczas gdy z ekogroszku (który jest i tak bardzo oczyszczony) wytwarza się już 150 kg. Kotły na ekogroszek, zwłaszcza kotły 5 klasy, są tak skonstruowane, żeby spalać możliwie najefektywniej, a sam proces był zbliżony do spalania całkowitego. Co ważne, popioły powstałe w kotłach na pellet nie są traktowane jako niebezpieczne dla środowiska i z powodzeniem można je stosować np. jako naturalny nawóz. 

Wygoda użytkowania jest równie istotnym czynnikiem, jak wszystkie wymienione dotychczas. Oba kotły z podajnikiem są rozwiązaniem bardzo praktycznym, gdyż sterownik i zasobnik pozwalają na samodzielne dozowanie mieszanki i utrzymywanie dobrej temperatury. Z uwagi na bardzo niskie pylenie, kotły na pellet mogą być stawiane poza kotłownią, np. w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym. Praca z kotłem na ekogroszek ma znacznie inną charakterystykę, więc tutaj kotłownia jest niezbędna.