Walka ze smogiem – czy kotły 5 klasy mogą być decydującą bronią?
Kotły CO 5 klasy - niskie koszty ogrzewania i olbrzymia korzyść dla środowiska
Kotły z podajnikiem 5 klasy - wygoda i ekologia w Twoim domu!
Piec na pellet czy ekogroszek?
Kotły 5 klasy - jakie właściwości pieca warto znać przed jego zakupem?
Program czyste powietrze Pleszew - dofinansowanie kotłów
Dlaczego kotły ekologiczne 5 generacji?
Kotły 5 klasy – czy są warte medialnej burzy?
Piec na ekogroszek – czy to dobra inwestycja?
Kotły 5 klasy – odmienią ogrzewanie w Twoim domu
Kotły CO 5 klasy, a jakość powietrza
Co wybrać: kocioł na ekogroszek czy kocioł na pellet?
Dobry piec na ekogroszek – pytamy fachowca jak dobrać odpowiedni kocioł CO
Jak dobrać kocioł na ekogroszek?
Kocioł 5 klasy a szara, polska rzeczywistość
Kotły 5 klasy narzędziem do walki ze smogiem
Co wyróżnia kocioł 5 klasy? Sprawdź, zanim kupisz
Kotły 5 klasy, czyli skuteczna walka ze smogiem
Drewniane altanki ogrodowe - pomysł na ogród
Zobacz wszystko
Szukasz odpowiedniego urządzenia do swojej kotłowni. Wybór powinien paść na jeden z ekonomicznych kotłów centralnego ogrzewania: zasilany ekogroszkiem lub pelletem. Te dwa typy kotłów CO przodują w wielu parametrach spalania i wydają się najrozsądniejszym wyborem, z korzyścią dla portfela oraz dla środowiska naturalnego. Rozpatrujemy je od strony ceny kotła, kaloryczności, emisji spalin itp. Zobacz, który kocioł CO najlepiej pasuje do Twojego domu.
Jeśli chodzi o cenę jednostkową opału, to nie powinien być to argument, który pozwoli nam na prawidłowy dobór kotła. Piece z podajnikiem są funkcjonalne w obu przypadkach. Cena ekogroszku jest nieco wyższa od pelletu, ale w aspekcie opału na cały okres grzewczy są to różnice kilku procent. Bardziej liczy się poziom wysuszenia opału oraz jego jakość, a dokładniej mówiąc kaloryczność. Nawet jeśli kupimy jakościowy kocioł 5 klasy, a będziemy w nim palić opałem z wątpliwego źródła, wciąż będziemy grzać nieefektywnie.
Chociaż mówi się sporo o wydajności opału, to zarówno ekogroszek, jak i pellet, dadzą kiepskie wyniki, jeśli stosujemy je w piecach zasypowych. Dopiero zakup kotła z podajnikiem i odpowiednie jego ustawienie poprzez sterownik może dać wyraźną poprawę jeśli chodzi o wydajność. Jeśli już posiadamy urządzenie grzewcze, które gwarantuje automatyzację i kontrolę procesu spalania, wówczas można pochylić się nad właściwościami opału. Tutaj zwycięża nieznacznie ekogroszek, który jako oczyszczony węgiel daje dobre wyniki na poziomie 25 MJ/kg. Oba typy kotłów CO z podajnikiem dadzą wyraźnie lepsze wyniki niż stare, zasypowe kopciuchy, jednak jeśli wziąć pod uwagę tylko parametr kaloryczności opału, szala nieznacznie przechyla się na korzyść kotłów na ekogroszek.
Tutaj na prowadzenie wysuwa się zdecydowanie kocioł na pellet. Z tony tego opału wytwarza się zaledwie 5 kg popiołu, podczas gdy z ekogroszku (który jest i tak bardzo oczyszczony) wytwarza się już 150 kg. Kotły na ekogroszek, zwłaszcza kotły 5 klasy, są tak skonstruowane, żeby spalać możliwie najefektywniej, a sam proces był zbliżony do spalania całkowitego. Co ważne, popioły powstałe w kotłach na pellet nie są traktowane jako niebezpieczne dla środowiska i z powodzeniem można je stosować np. jako naturalny nawóz.
Wygoda użytkowania jest równie istotnym czynnikiem, jak wszystkie wymienione dotychczas. Oba kotły z podajnikiem są rozwiązaniem bardzo praktycznym, gdyż sterownik i zasobnik pozwalają na samodzielne dozowanie mieszanki i utrzymywanie dobrej temperatury. Z uwagi na bardzo niskie pylenie, kotły na pellet mogą być stawiane poza kotłownią, np. w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym. Praca z kotłem na ekogroszek ma znacznie inną charakterystykę, więc tutaj kotłownia jest niezbędna.