Zadzwoń

+48 604 237 194

Piec na ekogroszek – czy to dobra inwestycja?

Piec na ekogroszek – czy to rozsądna inwestycja?

Zakup urządzenia grzewczego do domu jednorodzinnego staje się dzisiaj bardzo istotnym wyborem. Z jednej strony trzeba wziąć pod lupę wszelkie obostrzenia prawne, związane z wpływem kotła CO na środowisko naturalne. Z drugiej strony pozostają kwestie ekonomiczne – dobra optymalizacja kosztów i potencjalne oszczędności w skali roku pomogą wybrać pomiędzy piecem grzewczym, a alternatywnymi źródłami ciepła, np. panelami fotowoltaicznymi lub energią geotermalną. 

Kocioł CO na ekogroszek – czym różni się od zwykłego pieca? Większość Polaków jest w posiadaniu bezklasowych kotłów zasypowych. Urządzenia te nie spełniają norm emisji zanieczyszczeń ustalonych w 2014 r. dla trzech klas kotłów grzewczych. Oznacza to, że palenie w takim piecu jest nieefektywne, szkodliwe dla środowiska naturalnego i nieekonomiczne. Choć to niezłomny argument, wielu naszych rodaków nie decyduje się choćby nawet na rozpatrzenie kupna nowego, oszczędnego kotła CO. A takimi urządzeniami są właśnie kotły na ekogroszek. 

Pierwszą różnicą pomiędzy kotłem na ekogroszek, a starym piecem grzewczym jest sposób pracy. Te pierwsze zostały wyposażone w sterownik, podajnik mechaniczny oraz zasobnik, dlatego też można powiedzieć, że pracują niemal samodzielnie. Kotły zasypowe wymagają nieustannego doglądania i dosypywania opału metodą „na oko”, co powoduje niedogrzanie lub przegrzanie pomieszczeń, a w efekcie niekontrolowane zużycie opału i zwiększoną emisję spalin. Pomijamy kwestię palenia odpadami komunalnymi, choć nadal jest to spotykana praktyka w polskich domostwach. 

Kocioł na ekogroszek pozwala zoptymalizować proces ogrzewania domu. Ustawienia sterownika dają gwarancję kontrolowanego dozowania opału – ekogroszek zasila piec tylko wówczas, gdy istnieje potrzeba utrzymania oczekiwanej temperatury. Dlatego kotły na ekogroszek są wygodne i oszczędne – ogrzewanie jest mało uciążliwe dla domowników, a zakup opału ze sprawdzonego źródła daje gwarancję sporych oszczędności w skali całego okresu grzewczego.

Piec na ekogroszek, czyli na co? 

Słowo „ekogroszek” przewija się w dialogu publicznym, widać je na banerach reklamowych, dużo dyskutuje się ostatnio o dobrych praktykach w ogrzewaniu budynków. Ale co to jest ekogroszek? To nic innego jak jakościowa forma węgla, który poddany został obróbce, polegającej na oczyszczeniu go z pyłów oraz normalizacji rozmiarów pojedynczych ziaren. Jest to warunek konieczny, by wygodnie składować opał w zasobniku kotła z podajnikiem. Oczyszczony ekogroszek powoduje, że w trakcie spalania generowanych jest dużo mniej popiołów, sam proces jest bardziej wydajny – spalane jest możliwie najwięcej opału, czyli generuje się maksimum ciepła przy minimum dostarczonego paliwa. 

Kupując piec na ekogroszek należy zawsze zwrócić uwagę na źródło pochodzenia opału. Atrakcyjne ceny, niepewne warunki zakupu, podzielone opinie – zawsze powinno dać nam to do myślenia. Nawet doskonały kocioł na ekogroszek nie da nam odpowiedniego poziomu emisji spalin oraz oszczędności, jeśli będziemy go zasilać opałem słabej jakości. W niektórych przypadkach może to powodować uszkodzenie podajnika, a także wnętrza kotła, co wiąże się z kosztownymi pracami serwisowymi.