Zadzwoń

+48 604 237 194

Kotły 5 klasy narzędziem do walki ze smogiem

Kotły 5 klasy narzędziem w rękach lokalnych władz do walki ze smogiem

Smog to przekleństwo polskich miast i wsi. Szacuje się, że zjawisko to może być powodem nawet 40 000 zgonów rocznie. Powodów jest wiele, a jednym z nich są skandaliczne wprost praktyki ogrzewania polskich domostw. Do przestarzałych pieców grzewczych wrzuca się co popadnie, łącznie z tkaninami czy odpadami zmieszanymi, w tym plastikiem. Kotły zasypowe starej generacji to problem, o którym wiedzą lokalne jednostki. Władze wojewódzkie wytaczają ciężkie działa do walki ze smogiem.

Używasz starego kotła – masz bezpośredni wpływ na zjawisko smogu

Świadomie czy nie, paląc śmieciami i opałem bardzo niskiej jakości, działamy na szkodę atmosfery. Widać to po ilości reakcji alergicznych u dzieci, problemów z oddychaniem, nasileniem się chorób płucnych itd. Lokalne władze biją na alarm – walczmy ze smogiem ramię w ramię. Posiadacze kotłów centralnego ogrzewania odżegnują się często od tej inicjatywy, twierdząc, że powietrze zawsze było kiepskiej jakości, tylko aktualnie robi się wokół tego dużo szumu. Posiadaczu kotła CO z poprzedniej epoki – zachęcamy do zerknięcia w aktualne statystyki. 

Miasta zasnute w chmurze dymu, powietrze którym nie da się oddychać to rzeczywistość nie tylko takich miast jak Kalkuta czy Belgrad. Perły Polski, takie jak Wrocław czy Kraków z wątpliwą dumą nosiły w ubiegłym roku koronę najbardziej zanieczyszczonego smogiem miasta na świecie. Punkty pomiarowe w okresie używalności kotłów CO pokazywały przekroczenia emisji pyłów sięgające kilku tysięcy procent! Lokalne władze postanowiły działać, dopuszczając do sprzedaży jedynie kotły 5 klasy. Są to np. województwo małopolskie i śląskie.

Ten i inne kotły kupisz w Naszym sklepie – Kotły Pleszew

Kotły 5 klasy – za co przyjdzie Ci zapłacić

Do 2020 r. zgodnie z prawem unijnym w obiegu będą wyłącznie kotły 5 klasy. Wyróżniają się one bardzo niską emisją spalin do atmosfery. Aktualnie zakup takiego pieca grzewczego nowej generacji to wydatek grubo ponad 10 tys zł. Drogo prawda? Nie każdy może pozwolić sobie na taki wydatek, biorąc pod uwagę koszta kupna opału przez okres grzewczy, który w Polsce jest wyjątkowo długi. Mimo to władze niektórych województw dopuszczają jedynie kotły retortowe. Co to za urządzenia? 

Kotły 5 klasy to nowoczesne, zautomatyzowane maszyny do samodzielnego dozowania paliwa. Wyposażone są w odpowiedni system spalania, który gwarantuje najwyższą efektywność. Za pomocą zasobnika, sterownika i podajnika kotły CO 5 klasy pozwalają na optymalne podawanie opału, przez co ogrzewa się oszczędnie i z myślą o minimalizacji emisji szkodliwych substancji. Władze województw zdają sobie sprawę z bardzo wysokich kosztów zakupu kotła 5 klasy, lecz mówią jednym głosem z producentami pieców grzewczych – w ciągu najbliższych 2 lat dostępność tych urządzeń wzrośnie i staną się one znacznie tańsze. 

Na tę chwilę to kiepskie pocieszenie. Rozpatruje się możliwość dopuszczenia do obiegu kotłów 5 klasy zasypowych. Pojawia się jednak obawa, że nie uda się przez to wykluczyć problemu palenia czymkolwiek, np. śmieciami czy tkaninami.