Zadzwoń

+48 604 237 194

Co wyróżnia kocioł 5 klasy? Sprawdź, zanim kupisz

Co wyróżnia kocioł 5 klasy? Sprawdź, zanim kupisz

Wielu producentów szumnie reklamuje się sprzedażą najnowocześniejszych kotłów CO 5 klasy. Nie trzeba długo szukać, by znaleźć kwiatki, w postaci kotłów zasypowych najwyższej klasy, o sprawności spalania 88% i cenie promocyjnej o połowę niższej niż rynkowa. Oczywiście wszystko potwierdzają certyfikaty i badania… Jak to jest z kotłami 5 klasy w praktyce? Kiedy masz pewność, że faktycznie kupujesz piec z wysokiej półki?

Konstrukcja kotłów 5 klasy

Dobry dystrybutor i producent kotłów centralnego ogrzewania zaraz wyjaśni: kocioł 5 klasy to urządzenie premium, poznasz je po wysokiej cenie. My jednak jesteśmy urodzonymi sceptykami i wolimy zajrzeć do środka. Naszym oczom powinien ukazać się mocno rozbudowany kocioł grzewczy, który posiada odpowiednio skonstruowane kanały spalinowe, a także zawirowywacze. Wpływa to na wielkość kotła CO.

Ważnym aspektem jest to, na jakie paliwo przewidziany jest kocioł CO 5 klasy. Chodzi o to, że klasyfikację danego urządzenia stanowi jego emisja zanieczyszczeń, w tym pyłów. Wykorzystując piece na ekogroszek osiągnięcie granicznych poziomów emisji jest dosyć skomplikowane i wymaga mocno rozbudowanego i zautomatyzowanego systemu. Znacznie mniej problemów z tym wskaźnikiem wykazują kotły CO na pellet. Tego typu opał spala się tworząc minimalne ilości popiołów, więc osiągnięcie 5 klasy pieca nie jest dużym problemem. Kotły CO na ekogroszek 5 klasy posiadają specjalny system wyciągowy. Dzięki temu można osiągnąć zmiany kierunku przepływu spalin, a konwekcja ma kierunek pionowy.

Dobra eksploatacja kotła 5 klasy

Ważne jest korzystanie z wysokiej jakości opału. Musi on być suchy i najlepiej oczyszczony uprzednio (ekogroszek). Mokry opał może mieć wpływ na pojawienie się zjawiska korozji poprzez żrące opary siarki. Należy wziąć pod uwagę także izolację kominów. Dla kotłów 5 klasy poprawna eksploatacja przewiduje w pełni izolowane kominy odporne na korozję, np. można zastosować wkładki ceramiczne lub stalowe wkłady kwasoodporne.

Normy emisji spalin dla kotłów 5 klasy

Standardy emisyjne kotłów centralnego ogrzewania są bardzo konkretnie scharakteryzowane. Jednym z parametrów jest rodzaj wykorzystanego paliwa: biopaliwo lub paliwo kopalne. Kotły CO dzieli się tam także na kotły zasypowe oraz kotły automatyczne. Ważny jest przedział nominalnej mocy cieplnej w Kw. Graniczne wartości emisji określone są dla trzech klas: 3, 4 i 5. Wykorzystano trzy wskaźniki emisji zanieczyszczeń: emisję CO, emisję OGC (zawartość węgla organicznie związanego) oraz emisję pyłów. Dla kotłów 5 klasy są to kolejno 700, 30 i 60 miligramów na metr sześcienny przy st. tlenu 10% dla kołów zasypowych oraz 500, 20 i 40 miligramów na metr sześcienny przy st. tlenu 10% dla kotłów automatycznych.

Źródło: Kotły Pleszew Białek