Zadzwoń

+48 604 237 194

Kotły z podajnikiem 5 klasy - wygoda i ekologia w Twoim domu!

Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na rynku kotlarskim to efekt pogarszającego się z roku na roku stanu powietrza w polskich miastach i wsiach. Nowe kotły CO 5 klasy mają swoją cenę – wynika ona z większej funkcjonalności tych urządzeń grzewczych oraz bardziej skomplikowanej konstrukcji. Czy widmo wymiany pieca grzewczego musi kojarzyć nam się wyłącznie z wysokimi kosztami? A co z korzyściami, za które przyjdzie nam zapłacić? Sprawdźmy, czy są one warte swojej ceny!

Kotły z podajnikiem – zautomatyzowany system grzewczy

Dla tych, którzy nie do końca znają się na technikach grzewczych, stare kopciuchy (tak potocznie mówi się w mediach o piecach węglowych zasypowych) sukcesywnie zastępowane są przez kotły 5 klasy. Jedną z głównych cech różniących stare, bezklasowe piece CO od tych, spełniających unijne normy, to automatyczny system spalania. Kotły z podajnikiem na ekogroszek to urządzenia, które posiadają zasobnik (gdzie przechowuje się opał), podajnik (pozwalający na dozowanie opału do komory spalania) oraz sterownik (program, umożliwiający kontrolowanie procesu spalania w zależności od potrzeb termicznych domostwa).

Kotły ekologiczne potrafią pracować samodzielnie przez nawet 10 dni przy całkowitym uzupełnieniu zasobnika. Wysokokaloryczny ekogroszek spala się efektywnie, zatem kotłownia nie wymaga praktycznie żadnej ingerencji gospodarza przez długie dni okresu grzewczego, a i później cała praca polega na uzupełnieniu zasobnika. Czysty i bardzo wygodny system, prawda?

Piece 5 klasy – oszczędność dla domowego budżetu

W założeniu aktualnie obowiązującej normy unijnej, sprawność spalania w kotłach 5 klasy musi być na poziomie nie mniejszym niż 88%. Tak wysoka efektywność pieca CO w połączeniu z kalorycznym opałem, jakim jest ekogroszek, daje system o bardzo wysokiej wydajności. W porównaniu z piecami zasypowymi, gdzie opał dozowany jest wyłącznie intuicyjnie, zupełnie bez kontroli, kotły z podajnikiem są bardzo ekonomiczne. W trakcie trwania okresu grzewczego wykorzystuje się więc dokładnie tyle opału, ile potrzebne jest do wygenerowania temperatury w pomieszczeniach, która jest dogodna dla domowników. Nie przegrzewamy ani nie wyziębiamy pomieszczeń.

Piece CO 5 klasy – ekologia to nasz ludzki obowiązek

Zmiany produktów na rynku kotlarskim to reakcja na ostatni dzwonek, jaki sygnalizuje Unia Europejska. Stan powietrza w wielu miastach Polski jest katastrofalny, w okresie grzewczym Kraków, Wrocław czy Warszawa stają się najbardziej zasmolonymi miastami na świecie. Problem jest olbrzymi i przekłada się bezpośrednio na zdrowie i życie ludzkie, szczególnie dzieci i seniorów.

Agresywna polityka unijna w tym zakresie doprowadziła do tego, że już od 2020 r. w sprzedaży będą wyłącznie urządzenia, które spełniają obostrzenia dotyczące efektywności oraz emisyjności dla kotłów 5 klasy. Warto jednak przestrzec wszystkich kupujących, aby dokładnie przyglądali się certyfikatom oraz atestom nabywanych pieców grzewczych, niestety na rynku nie brakuje wyrobów, których producenci wykorzystują nazwę „kocioł CO 5 klasy” wyłącznie w celach marketingowych!