Zadzwoń

+48 604 237 194

Kocioł 5 klasy a szara, polska rzeczywistość

Kocioł 5 klasy a szara, polska rzeczywistość

Choć za oknami wyglądamy złotej, polskiej jesieni, to niestety z każdym dniem nasz lokalny krajobraz będzie spowijał się szarością. Zjawisko smogu to gorący temat w mediach, zwykle od momentu, gdy uruchamiamy nasz kocioł CO robi się wokoło spora awantura. Użytkownicy dzielą się na tych, którzy problem zamiatają pod dywan oraz na tych, którzy z odwagą postanowili się postawić toksycznej atmosferze. Czy przyjdzie nam jeszcze oddychać w Polsce świeżym powietrzem? Odpowiedzią mogą być kotły 5 klasy.

Smog to wynik skandalicznych praktyk eksploatacji kotłów CO

Już słyszymy głosy sceptyków, szumnie ogłaszających, że smog był zawsze, a media zrobiły sobie z niego pożywkę. Dla posiadaczy starych kotłów CO mamy statystyki: ponad 40 tysięcy zgonów w Polsce spowodowanych jest smogiem, a 33 polskie miasta zostały włączone do najbardziej zadymionych w Europie. Jak walczyć ze smogiem? Kotłami CO 5 klasy. Nowa generacja urządzeń grzewczych została wypuszczona do obiegu po to, by optymalizować proces spalania w piecach centralnego ogrzewania. Musimy zdać sobie sprawę, że tylko oszczędne eksploatowanie wysokowydajnego opału może realnie wpłynąć na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. Potrzebujemy do tego urządzeń specjalnej konstrukcji, które spełnią normy emisji spalin i pozwolą Polsce małymi krokami równać do standardów europejskich.

Póki co mamy wciąż zbyt niską świadomość społeczną. Według ostatnich doniesień, spora część polskiego społeczeństwa wciąż jest przekonana, że paląc w kotłach centralnego ogrzewania za pomocą śmieci… działają z korzyścią dla środowiska naturalnego, bo dzięki nim na składowiska trafia mniej odpadów. Ta pokrętna logika przyczynia się do tego, że w zasypowych kotłach CO pali się plastikowymi butelkami, starymi ubraniami, sklejką itp. Wykorzystanie nowoczesnych kotłów 5 klasy z podajnikiem uniemożliwia takie praktyki. Niektóre województwa, jak małopolskie czy śląskie wprowadziło ustawy antysmogowe, które dopuszczają do obiegu jedynie najwyższej klasy piece grzewcze.

Kocioł 5 klasy – czy to rzeczywiście luksus?

Trzeba przyznać, że kupno kotła CO 5 klasy to spory wydatek. Trzeba uszczuplić domowy budżet o kilkanaście tysięcy złotych. Okazuje się jednak, że polscy producenci pieców grzewczych produkują bardzo duże ilości tego typu urządzeń. Nie trafiają one jednak do naszych rodaków, a w większości za zachodnią granicę, gdzie świadomość klientów o wpływie ogrzewania na atmosferę jest dużo większa. W naszej rzeczywistości bestsellerami są wciąż kotły grzewcze 3 klasy. Takich kopciuchów jest niestety więcej. Prognozy są jednak optymistyczne. W przeciągu najbliższych dwóch lat, kotły 5 klasy mają wyprzeć ze sprzedaży kotły zasypowe, a ich cena może się obniżyć nawet o połowę. Jest to wynikiem regulacji unijnych, które zakładają, że wszystkie kotły CO dopuszczone do sprzedaży po roku 2020 muszą być piecami 5 klasy i spełniać wymogi Ecodesign.